Staff List

If you would like to contact a member of staff, please email in the first instance using the format: ‘initial’ “surname”@ ccc.tela.org.uk

For example, Mr Joe Bloggs would be: jbloggs@ccc.tela.org.uk

For subject enquiries, please contact your Childs teacher in the first instance and for general enquires, your Childs tutor should be the first port of call.

Senior Leaders

Lucy Scott

Lucy Scott

CEO and Executive Headteacher
null

Donna Hubbard-Young

Head of School
Clare Hargraves

Clare Hargraves

Deputy Headteacher
null

Colleen Lehane

Deputy Headteacher
null

Peter Watts

Deputy Headteacher
null

David Banham

Assistant Headteacher - Head of Maths
Rebecca Butler

Rebecca Butler

Assistant Headteacher
Sophie Bywater

Sophie Bywater

Assistant Headteacher
null

Rhiannon Evans-Ali

Assistant Headteacher
Erin Heggan

Erinn Heggan

Assistant Headteacher - SENCO
Sophie Igoe

Sophie Igoe

Assistant Headteacher
Rob Parkinson

Rob Parkinson

Assistant Headteacher
null

Rebecca Siddall

Assistant Headteacher - Head of Science
null

Richard Auffret

Trust Director of Academic Operations
null

Kath Hutchinson

Trust Director of Professional Learning and Development
null

Tracey Sendall

Trust Chief Finance Officer

Full Staff List

Mrs Diana AdamsonSenior Science Technician
Mr Hamza AfzalIT Manager/Assistant Head of Cavendish House
Mr Sayful AlamTeacher of Religious Studies
Dr Cassia AlfaroHead of MFL/Teacher of Languages/First Language Coorindator
Ms Sabrina AlrumaithiKitchen Assistant
Dr Caroline AndrewTeacher of Science
Mrs Ayla AndrewsTeacher of History/DoE Coordinator
Mrs Liz AskhamJoint second in DT/Assistant Senco
Mr Richard AuffretTrust Director of Academic Operations
Dr Nayeerah AullybuxSecond in Maths/Teacher of Maths
Mrs Bethany Baker- WilliamsTeacher of History/Head of politics
Mr Simon BarberTeacher of Geography
Miss Sarah BarrettTeacher of Science/PSHE Coordinator
Mr Jake BaywoodTeacher of Science / Joint Head of Hill House
Mrs Sophie BaywoodHead of English
Miss Madeleine BeanTeacher of Geography
Mrs Sabina Begum-AliSenior Admin Assistant
Mrs Jenna BickelyTrust Business Manager
Ms Alison BigglestoneJoint Second in English/Lettings Manager
Miss Eleanor Bullen-SmithTeacher of English/Joint Head of Robinson House
Mrs Wendy BurnsCatering Assistant
Mrs Rebecca ButlerAssistant Head/Lead Safeguarding Officer/Head of Photography
Mr Chris ButlerJoint Head of Fawcett House/kS3 Specialist Teacher
Miss Sophie BywaterAssistant Head/Joint Head of Cavendish House/Joint 2nd in PE
Mrs Zoe ChamberlainTeacher of Art
Mrs Sudipta ChatterjeeData Officer
Mrs Marcella ChibbaroTeacher of Maths/ Head of Robinson House
Mrs Helen ClarkAttendance and Admissions Officer
Mr Lee CooperTeacher of Drama & Event Operations
Ms Hayley CoppinSims Administator/Cover Manager
Mrs Louise CornickTeacher of Humanities
Mrs Sue CoughlanFinance Assistant
Mr Roger De SouzaTeacher of Science
Mr Arthur DesboisTeacher of MFL/Head of Careers/Lead of Sociology
Mr Ben DobsonTeacher of Computing/ Science
Mrs Kaitlyn DowlingCover Supervisor
Mrs Heather EllisonLibrary Manager
Mrs Rhiannon Evans-AliAssistant Head
Mr Ashley FirthJoint Head of Fawcett House/Joint 2nd in PE
Mrs Leandri FitzenryLearning Mentor
Mr Keith GageHead of Computing
Mrs Amanda GibsonTeacher of Science
Ms Emma GiddensArt Technician/Progress support worker
Mr Paul GilliverHead of Biology/Joint Head of Equiano House
Mrs Catherine GoldhawkSafeguarding Officer
Mrs Angela Gonzalez NaranjoCover Supervisor
Mr David GoodletSite Officer
Mr Mike GordonTeacher of Design
Miss Philippa Hadley-CoatesArt Technician
Mrs Clare HargravesDeputy Head
Miss Eleanor HarnwellPavillion Manager
Mrs Caroline HeaneyTeacher of Languages/Head of French
Ms Erinn HegganAssistant Head/Senco
Dr Stephen HinshelwoodTeacher of Maths
Mrs Donna Hubbard-YoungHead of School
Mr Carl HumphriesHead of PE
Dr Katharine HutchinsonDirector of Teaching School, Director of Computing, Trust Director of Professional Learning and Development, Head of RS, Head of Geography
Mr Maurice HyndCover Supervisor
Mrs Sophie IgoeAssistant Head
Dr Zeenath Ul-IslamTeacher of Maths
Mrs Suzanne IzzardPA to the CEO and Headteacher/Clerk to Governors
Mrs Jacqueline KingProgress Support Worker
Mr Jonathan Kingsley-MillsTeacher of Maths/Head of Statistics/ Assisstant Head of Robinson House/Lead Teacher of Statistics
Mr Aaron KirklandTeacher of MFL/2nd in Careers
Mrs Lorna LangTeacher of Languages/Head of German
Mr Jake LawrenceTeacher of PE
Miss Mollie LeggHead of Latin (Maternity Cover)
Miss Colleen LehaneDeputy Head
Miss Felicity LewisTeacher of History
Mr Daniel LewisSous Chef
Ms Rosaria MaffeiTeacher of EAL/ EAL Coordinator
Miss Sophie MalikLearning Mentor/Assistant Head of Equiano House
Ms Suzanne MarstonHead of Drama
Mr Kevin MartinCatering Assistant
Miss Rachel MastersCatering Assistant
Miss Grace McCleanTeacher of English
Miss Joanna McewenTeacher of Science
Mr Joseph McLoughlinTeacher of Science
Mr Joseph MooreSecond in Geography
Miss Helen MossTeacher of PE
Mrs Morgain Murray WilliamsHead of Art and Design
Miss Laura NeildProgress Support Worker/ Ass Senco
Mr Brian NewTeacher of Computing
Miss Natasha NicholsonCatering Assistant
Mr Spencer NormanChef
Mrs Shirley OliverReceptionist
Miss Barbara PalaciosTeacher of PE
Mr Joshua ParkerProgress Support Worker
Miss Lauren ParkerTeacher of English
Mrs Amanda ParkinsonTeacher of English / Assistant Head of Fawcett House
Mr Rob ParkinsonAssistant Head/Second in English/Head of Media/Joint Head of Equiano House
Mr Dominic PayneTeacher of English
Mrs Beryl PeacockPA to SLT
Mrs Sarah PhillipsTeacher of English
Ms Suzanne PowellHead of History
Mr Arthur RoadnightCover Supervisor
Miss Rebecca RobinsonLead Practioner of Maths
Miss Lina RukuizaiteKitchen Assistant
Mr Andrew RumbolTeacher of Science
Miss Katharine RussellHead of Latin
Ms Kasia SagunTeacher of Maths
Mr James SalmonCover Supervisor
Mrs Lucy ScottCEO of The Learning Alliance/ Executive Headteacher
Mr Hugh ScottTeacher of MFL/DoE Coorindator
Miss Tracey SendallTrust Chief Finance Officer
Mr Hiran Shanuka BandaraICT Technician
Miss Rebecca SiddallAssistant Head - Science
Miss Rachel SmithLead Practioner of Maths
Miss Amma Solomon-GrahamCover Supervisor
Mrs Barbara StereckiTeacher of Maths
Mrs Kathryn StringerTeacher of D&T
Mr Ben SuggProgress Support Worker
Ms Nicola SwannCover Supervisor
Mrs Natasha TateTeacher of Languages
Miss Fern TeatherTeacher of Music
Dr David TimneyHead of Physics/Teacher of science/Extra Curricular Coordinator
Ms Elena Torres Quevedo GonzalezCover Supervisor
Miss Zumeiya Trevett- GantivarTeacher of English
Mrs Asude UygunData Technician
Mrs Nicola Von SchreiberExams Officer/BTEC coordinator/Learning Mentor
Mr Robert WalczewskiSite Officer
Miss Hollie WaltonTeacher of Mtahs
Mr Thomas WareTeacher of Humanities
Mr Evan WatkinsTeacher of Science
Mr Peter WattsDeputy Head
Mrs Kate WilliamsJoint Head of Hill House/DT Teacher
Ms Karen WilsonCleaning Supervisor
Miss Catherine WilsonHead of Music
Miss Rosalie WoodsTeacher of Art